This is a listing of the 2020 Saskatchewan Hockey Association Senior Playoffs.
All series were cancelled on March 12, 2020 due to Hockey Canada cancelling all play under it's jurisdiction due to the COVID-19 pandemic.
The SHA announced in December 2019 that all series are now a "modified best-of-three" series. Under this new format:
- each team hosts one game.
- If the first games ends in a tie it remains tied.
- If the first game is tied the winner of game two wins the series
- If both games are tied or the teams split the two games: after a two minute rest at the player benches, the teams will play a ten minute stop time non-sudden death period playing the same direction as the third period of the game. If the score is tied after the ten minute period the ice will be cleaned and the game continues with 20 stop time sudden victory periods until a goal is scored with teams alternating ends by period. Penalties from the second game do not carry over and a player suspended for the second game (and has no additional games to serve) is eligible to play in the extra game. The mini game does not count as a game served for a suspension that would still be in effect.
Despite the above announcement all series are being played as a best-of-three series.
Senior AAA[]
The Rosetown Redwings are the only team playing at this level this year. The would announce they were withdrawing from contention for the Allan Cup prior to the start of a scheduled series with the Manitoba champion to determine the Western regional representative at the 2020 Allan Cup.
Senior A (Henderson Cup)[]
First Round[]
- Lanigan Pirates defeated Warman Wildcats 2 games to 1
- Drake Canucks defeated Raymore Rockets 2 games to 1
- Meadow Lake Broncos received a bye to the quarterfinals
- Watrous Winterhawks received a bye to the quarterfinals
- Balgonie Bisons defeated Wynyard Monarchs 2 games to none
- Southey Marlins defeated Milestone Flyers 2 games to 1
- Cabri Bulldogs received a bye to the quarterfinals
- Lumsden Monarchs received a bye to the quarterfinals
Quarterfinals[]
- Drake Canucks defeated Lanigan Pirates 2 games to none
- Watrous Winterhawks defeated Meadow Lake Broncos 2 games to none
- Southey Marlins defeated Balgonie Bisons 2 games to 1
- Lumsden Monarchs defeated Cabri Bulldogs 2 games to none
Semifinals[]
- Drake Canucks leads Watrous Winterhawks 1 game to none
- Southey Marlins vs Lumsden Monarchs
Final[]
Senior B (Yorkton Terrier Trophy)[]
First Round[]
- Wilkie Outlaws defeated Outlook Ice Hawks 2 games to none
- Leroy Braves defeated Odessa/Vibank Bruins 2 games to none
- Kindersley Sr. Klippers received a bye to the quarterfinals
- Lucky Lake Lakers received a bye to the quarterfinals
- Carnduff Red Devils received a bye to the quarterfinals
- Balcarres Broncs received a bye to the quarterfinals
- Grenfell Spitfires received a bye to the quarterfinals
- Esterhazy Flyers received a bye to the quarterfinals
Quarterfinals[]
- Wilkie Outlaws defeated Leroy Braves 2 games to none
- Kindersley Sr. Klippers defeated Lucky Lake Lakers 2 games to none
- Carnduff Red Devils defeated Balcarres Broncs 2 games to none
- Grenfell Spitfires defeated Esterhazy Flyers 2 games to none
Semifinals[]
- Kindersley Sr. Klippers leading Wilkie Outlaws 1 game to none
- Grenfell Spitfires leading Carnduff Red Devils 1 game to none
Final[]
Senior C (Jack Abbott Memorial Trophy)[]
First Round[]
- Biggar Nationals defeated Kinistino Sr. Tigers 2 games to none
- Birch Hills Blackhawks defeated Unity Miners 2 games to none
- Rosetown Redwings defeated Wadena Wildcats 2 games to none
- Delisle Bruins defeated Tisdale Ramblers 2 games to none
- Redvers Rockets defeated Langenburg Warriors 2 games to none
- Davidson Cyclones defeated Dinsmore Dynamos 2 games to 1
- Hodgeville Huskies defeated Eatonia Huskies 2 games to none
- Foam Lake Flyers defeated Kenaston Blizzards 2 games to none
Quarterfinals[]
- Birch Hills Blackhawks defeated Biggar Nationals 2 games to none
- Rosetown Redwings defeated Delisle Bruins 2 games to none
- Redvers Rockets defeated Davidson Cyclones 2 games to 1
- Foam Lake Flyers defeated Hodgeville Huskies 2 games to none
Semifinals[]
- Birch Hills Blackhawks leading Rosetown Redwings 1 game to none
- Foam Lake Flyers leading Redvers Rockets 1 game to none
Final[]
Senior D (J. W. Hamilton Trophy)[]
First Round[]
- Kyle Elks defeated Macklin Mohawks 2 games to none
- St. Walburg Eagles defeated Edam Three Stars 2 games to 1
- Debden Jets defeated Kerrobert Tigers 2 games to none
- Beechy Bombers defeated Luseland Mallards 2 games to none
- Porcupine Plain Blues defeated Hudson Bay Hunters 2 games to 1
- Loreburn 19ers defeated Ituna Raiders 2 games to none
- Craik Warriors defeated Central Butte Flyers 2 games to 1
- Gull Lake Greyhounds received a bye to the quarterfinals
Quarterfinals[]
- St. Walburg Eagles defeated Kyle Elks 2 games to 1
- Beechy Bombers defeated Debden Jets 2 games to none
- Porcupine Plain Blues defeated Loreburn 19ers 2 games to none
- Craik Warriors defeated Gull Lake Greyhounds 2 games to none
Semifinals[]
- St. Walburg Eagles lead Beechy Bombers 1 game to none
- Craik Warriors leads Porcupine Plain Blues 1 game to none