FANDOM


IIHF World U18 Championship
2019 IIHF World U18 Championships
Tournament details
Host nation Flag of Sweden Sweden
Dates 18–28 April
Teams 10
Venue(s) (in 2 host cities)
The 2019 Men's World U18 Ice Hockey Championships is the 21rd such event hosted by the International Ice Hockey Federation. Teams will participate at several levels of competition. The competition will also serve as qualifications for the 2020 competition. One national team, Luxembourg, will play in the World Championships for the first time in 2019.

Top DivisionEdit

Match officialsEdit

12 referees and 10 linesmen were selected for the tournament.[1]

Referees
  • Flag of Finland Aaro Brännare
  • Flag of Canada Michael Campbell
  • Flag of the Czech Republic Oldřich Hejduk
  • Flag of Finland Joonas Kova
  • Flag of Canada Guillaume Labonté
  • Flag of Sweden Marcus Linde
  • Flag of the United States Sean MacFarlane
  • Flag of Russia Sergey Morozov
  • Flag of Germany Andre Schrader
  • Flag of Belarus Andrei Shrubok
  • Flag of Slovakia Miroslav Štefík
  • Flag of Switzerland Michael Tscherrig

Linesmen
  • Flag of Belarus Pavel Badyl
  • Flag of the United States Riley Bowles
  • Flag of Denmark Henrik Haurum
  • Flag of Norway Jon Kilian
  • Flag of Sweden Ludvig Lundgren
  • Flag of Switzerland David Obwegeser
  • Flag of Finland Jani Pesonen
  • Flag of Russia Nikita Shalagin
  • Flag of the Czech Republic Josef Špůr
  • Flag of Canada Tarrington Wyonzek

Preliminary roundEdit

All times are local (UTC+2).

Group AEdit

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts
1st Flag of Canada.png Canada 4 4 0 0 0 29 10 12
2nd Flag of Belarus.png Belarus 4 2 0 1 1 13 22 7
3rd Flag of the Czech Republic.png Czech Republic 4 2 0 0 2 17 14 6
4th Flag of Finland.png Finland 4 1 0 0 3 20 13 3
5th Flag of Switzerland.png Switzerland 4 0 1 0 3 11 31 2
18 April 2019
15:30
Czech Republic Flag of the Czech Republic.png 3–4
(0–2, 2–2, 1–0)
Flag of Belarus.png Belarus A3 Arena, Umeå
Attendance: 190
18 April 2019
19:30
Canada Flag of Canada.png 5–3
(0–2, 2–1, 3–0)
Flag of Finland.png Finland A3 Arena, Umeå
Attendance: 2,328
19 April 2019
15:30
Canada Flag of Canada.png 7–4
(3–0, 1–3, 3–1)
Flag of Switzerland.png Switzerland A3 Arena, Umeå
Attendance: 458
19 April 2019
19:30
Belarus Flag of Belarus.png 4–3
(1–0, 2–0, 1–3)
Flag of Finland.png Finland A3 Arena, Umeå
Attendance: 362
20 April 2019
15:30
Switzerland Flag of Switzerland.png 2–8
(0–2, 1–3, 1–3)
Flag of the Czech Republic.png Czech Republic A3 Arena, Umeå
Attendance: 582
21 April 2019
15:30
Finland Flag of Finland.png 2–4
(0–1, 1–1, 1–2)
Flag of the Czech Republic.png Czech Republic A3 Arena, Umeå
Attendance: 416
21 April 2019
19:30
Belarus Flag of Belarus.png 1–11
(0–3, 1–5, 0–3)
Flag of Canada.png Canada A3 Arena, Umeå
Attendance: 293
22 April 2019
15:30
Switzerland Flag of Switzerland.png 5–4 OT
(3–0, 0–2, 1–2)
OT: (1–0)
Flag of Belarus.png Belarus A3 Arena, Umeå
Attendance: 404
23 April 2019
15:30
Finland Flag of Finland.png 12–0
(4–0, 4–0, 4–0)
Flag of Switzerland.png Switzerland A3 Arena, Umeå
Attendance: 468
23 April 2019
19:30
Czech Republic Flag of the Czech Republic.png 2–6
(2–1, 0–2, 0–3)
Flag of Canada.png Canada A3 Arena, Umeå
Attendance: 407


Group BEdit

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts
1st Flag of the United States.png United States of America 4 4 0 0 0 31 10 12
2nd Flag of Sweden.png Sweden 4 3 0 0 1 14 9 9
3rd Flag of Russia.png Russia 4 2 0 0 2 14 13 6
4th Flag of Latvia.png Latvia 4 1 0 0 3 6 17 3
5th Flag of Slovakia.png Slovakia 4 0 0 0 4 9 25 0


18 April 2019
15:30
Russia Flag of Russia.png 6–3
(3–1, 1–1, 2–1)
Flag of Slovakia.png Slovakia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 423
18 April 2019
19:30
Sweden Flag of Sweden.png 1–6
(1–0, 0–2, 0–4)
Flag of the United States.png United States of America Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 4,228
19 April 2019
15:30
Slovakia Flag of Slovakia.png 5–12
(1–3, 1–2, 3–7)
Flag of the United States.png United States of America Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 620
19 April 2019
19:30
Sweden Flag of Sweden.png 5–2
(2–1, 1–0, 2–1)
Flag of Latvia.png Latvia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 1,257
20 April 2019
15:30
Latvia Flag of Latvia.png 1–5
(0–1, 1–2, 0–2)
Flag of Russia.png Russia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 617
21 April 2019
15:30
United States of America Flag of the United States.png 6–3
(2–2, 2–0, 2–1)
Flag of Russia.png Russia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 745
21 April 2019
19:30
Slovakia Flag of Slovakia.png 1–5
(0–1, 1–2, 0–2)
Flag of Sweden.png Sweden Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 1,831
22 April 2019
15:30
Latvia Flag of Latvia.png 2–0
(0–0, 2–0, 0–0)
Flag of Slovakia.png Slovakia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 613
23 April 2019
15:30
United States of America Flag of the United States.png 7–1
(1–0, 4–0, 2–1)
Flag of Latvia.png Latvia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 687
23 April 2019
19:30
Russia Flag of Russia.png 0–3
(0–0, 0–2, 0–1)
Flag of Sweden.png Sweden Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 3,321


Relegation roundEdit

25 April 2019
11:30
Switzerland Flag of Switzerland.png 11:30 Flag of Slovakia.png Slovakia A3 Arena, Umeå
27 April 2019
19:30
Slovakia Flag of Slovakia.png 4–3
(1–1, 2–2, 1–0)
Flag of Switzerland.png Switzerland A3 Arena, Umeå
Attendance: 152
28 April 2019
15:30
Switzerland Flag of Switzerland.png 6–3
(2–2, 1–0, 3–1)
Flag of Slovakia.png Slovakia A3 Arena, Umeå
Attendance: 76


Playoff roundEdit

BracketEdit

  Quarterfinals
April 25
                   
  1A  Flag of Canada.png Canada 3  
  4B  Flag of Latvia.png Latvia 1   Semifinals
April 27
      1A  Flag of Canada.png Canada 3  
  Quarterfinals
April 25
  2B  Flag of Sweden.png Sweden 4  
  2B  Flag of Sweden.png Sweden 4
  3A  Flag of the Czech Republic.png Czech Republic 2         Gold Medal
April 28
              SF1  Flag of Sweden.png Sweden 4 (ot)
  Quarterfinals
April 25
            SF2  Flag of Russia.png Russia 3
  1B  Flag of the United States.png United States of America 6      
  4A  Flag of Finland.png Finland 0   Semifinals
April 27
  Bronze Medal
April 28
      1B  Flag of the United States.png United States of America 2   SF1  Flag of the United States.png United States of America 5
  Quarterfinals
April 25
  3B  Flag of Russia.png Russia 3 (so)     SF2  Flag of Canada.png Canada 2
  2A  Flag of Belarus.png Belarus 0
  3B  Flag of Russia.png Russia 6  

QuarterfinalsEdit

25 April 2019
15:30
Belarus Flag of Belarus.png 0–6
(0–2, 0–3, 0–1)
Flag of Russia.png Russia A3 Arena, Umeå
Attendance: 191
25 April 2019
15:30
United States of America Flag of the United States.png 6–0
(2–0, 2–0, 2–0)
Flag of Finland.png Finland Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 922
25 April 2019
19:30
Canada Flag of Canada.png 3–1
(1–0, 1–0, 1–1)
Flag of Latvia.png Latvia A3 Arena, Umeå
Attendance: 242
25 April 2019
19:30
Sweden Flag of Sweden.png 4–2
(2–0, 1–1, 1–1)
Flag of the Czech Republic.png Czech Republic Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 2,248

SemifinalsEdit

27 April 2019
15:30
United States of America Flag of the United States.png 2–3 GWS
(0–0, 0–1, 2–1)
OT: (0–0)
SO: (0–1)
Flag of Russia.png Russia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 1,547
27 April 2019
19:30
Canada Flag of Canada.png 3–4
(1–1, 1–1, 1–2)
Flag of Sweden.png Sweden Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 3,519

Bronze medal gameEdit

28 April 2019
15:30
United States of America Flag of the United States.png 5–2
(1–1, 3–0, 1–1)
Flag of Canada.png Canada Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 1,567

FinalEdit

28 April 2019
19:30
Sweden Flag of Sweden.png 4–3 OT
(1–0, 1–1, 1–2)
OT: (1–0)
Flag of Russia.png Russia Fjällräven Center, Örnsköldsvik
Attendance: 5,602

Division IEdit

Group AEdit

The Group A tournament was held in Grenoble, France from 14 to 20 April 2019.[2]

ResultsEdit

All times are local (UTC+2).

14 April 2019
12:30
Norway Flag of Norway.png 1–2
(0–1, 0–1, 1–0)
Flag of Denmark.png Denmark Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 502
14 April 2019
16:00
Ukraine Flag of Ukraine.png 1–2 OT
(0–0, 0–1, 1–0)
OT: (0–1)
Flag of France.png France Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 1,114
14 April 2019
19:30
Kazakhstan Flag of Kazakhstan.png 2–5
(0–1, 0–2, 2–2)
Flag of Germany.png Germany Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 274

15 April 2019
12:30
Denmark Flag of Denmark.png 6–2
(2–1, 4–1, 0–0)
Flag of Ukraine.png Ukraine Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 275
15 April 2019
16:00
Germany Flag of Germany.png 6–4
(2–1, 1–3, 3–0)
Flag of Norway.png Norway Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 628
15 April 2019
19:30
France Flag of France.png 2–7
(1–2, 0–3, 1–2)
Flag of Kazakhstan.png Kazakhstan Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 668

17 April 2019
12:30
Ukraine Flag of Ukraine.png 1–6
(0–1, 0–1, 1–4)
Flag of Kazakhstan.png Kazakhstan Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 626
17 April 2019
16:00
Germany Flag of Germany.png 5–2
(0–1, 3–1, 2–0)
Flag of Denmark.png Denmark Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 566
17 April 2019
19:30
France Flag of France.png 2–3
(0–0, 2–3, 0–0)
Flag of Norway.png Norway Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 968

18 April 2019
12:30
Germany Flag of Germany.png 13–1
(6–0, 5–0, 2–1)
Flag of Ukraine.png Ukraine Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 564
18 April 2019
16:00
Kazakhstan Flag of Kazakhstan.png 5–2
(0–0, 3–1, 2–1)
Flag of Norway.png Norway Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 535
18 April 2019
19:30
Denmark Flag of Denmark.png 5–3
(1–0, 2–1, 2–2)
Flag of France.png France Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 792

20 April 2019
12:30
Norway Flag of Norway.png 3–2
(1–0, 2–1, 2–2)
Flag of Ukraine.png Ukraine Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 502
20 April 2019
16:00
Denmark Flag of Denmark.png 2–3 GWS
(1–1, 1–0, 0–1)
OT: (0–0)
SO: (0–1)
Flag of Kazakhstan.png Kazakhstan Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 191
20 April 2019
19:30
France Flag of France.png 3–9
(1–3, 0–3, 2–3)
Flag of Germany.png Germany Patinoire Polesud, Grenoble
Attendance: 868


Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion
Relegation
1st Flag of Germany Germany 5 5 0 0 0 38 12 15 Promoted to Top Division
2nd Flag of Kazakhstan Kazakhstan 5 3 1 0 1 23 12 11
3rd Flag of Denmark Denmark 5 3 0 1 1 17 14 10
4th Flag of Norway Norway 5 2 0 0 3 13 17 6
5th Flag of France France 5 0 1 0 4 12 25 2
6th Flag of Ukraine Ukraine 5 0 0 1 4 7 30 1 Relegated to Division I B


Group BEdit

The Group B tournament was held in Szekesfehervar, Hungary from 14 to 20 April 2019.[2]

ResultsEdit

All times are local (UTC+2).

14 April 2019
12:30
Italy Flag of Italy.png 2–3
(0–0, 0–2, 2–1)
Flag of Japan.gif Japan Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 75
14 April 2019
16:00
United Kingdom Flag of Great Britain.gif 2–3
(0–1, 1–0, 1–2)
Flag of Slovenia.png Slovenia Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 218
14 April 2019
19:30
Hungary Flag of Hungary.png 1–3
(0–1, 0–1, 1–1)
Flag of Austria.png Austria Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 1,350

15 April 2019
12:30
Japan Flag of Japan.gif 5–3
(2–0, 2–1, 1–2)
Flag of Great Britain.gif United Kingdom Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 78
15 April 2019
16:00
Austria Flag of Austria.png 7–0
(2–0, 3–0, 2–0)
Flag of Italy.png Italy Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 124
15 April 2019
19:30
Slovenia Flag of Slovenia.png 2–1 GWS
(0–1, 0–0, 1–2)
OT: (0–0)
SO: (1–0)
Flag of Hungary.png Hungary Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 815

17 April 2019
12:30
Slovenia Flag of Slovenia.png 0–2
(0–0, 0–0, 0–2)
Flag of Italy.png Italy Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 55
17 April 2019
16:00
Austria Flag of Austria.png 2–3
(1–0, 1–0, 0–3)
Flag of Japan.gif Japan Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 200
17 April 2019
19:30
United Kingdom Flag of Great Britain.gif 5–4
(2–1, 2–1, 1–2)
Flag of Hungary.png Hungary Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 1,385

19 April 2019
12:30
Austria Flag of Austria.png 3–2 OT
(0–1, 0–0, 2–1)
OT: (1–0)
Flag of Great Britain.gif United Kingdom Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 150
19 April 2019
16:00
Hungary Flag of Hungary.png 7–3
(1–0, 4–2, 2–1)
Flag of Italy.png Italy Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 1,215
19 April 2019
19:30
Japan Flag of Japan.gif 4–0
(1–0, 0–0, 3–0)
Flag of Slovenia.png Slovenia Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 165

20 April 2019
12:30
Italy Flag of Italy.png 3–1
(1–1, 1–0, 1–0)
Flag of Great Britain.gif United Kingdom Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 145
20 April 2019
16:00
Slovenia Flag of Slovenia.png 1–7
(0–1, 1–4, 0–2)
Flag of Austria.png Austria Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 170
20 April 2019
19:30
Japan Flag of Japan.gif 3–5
(1–0, 1–3, 1–2)
Flag of Hungary.png Hungary Ifjabb Ocskay Gábor Ice Hall, Székesfehérvár
Attendance: 1,250


Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion
Relegation
1st Flag of Japan Japan 5 4 0 0 1 18 12 12 Promoted to Division I A
2nd Flag of Austria.png Austria 5 3 1 0 1 22 7 11
3rd Flag of Hungary.png Hungary 5 2 0 1 2 18 16 7
4th Flag of Italy.png Italy 5 2 0 0 3 10 18 6
5th Flag of Slovenia.png Slovenia 5 1 1 0 3 6 16 5
6th Flag of Great Britain.gif United Kingdom 5 1 0 1 3 13 18 4 Relegated to Division II A

Division IIEdit

Group AEdit

The Group A tournament was held in Elektrėnai, Lithuania from 7 to 13 April 2019.[2]  The top team advances to Division I B for 2020.  The bottom team is relegated to Division II B for 2020.

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion/Demotion
1st Flag of Poland.png Poland 5 5 0 0 0 36 4 15 Promoted to Division I B
2nd Flag of Lithuania.png Lithuania 5 4 0 0 1 21 15 12
3rd Flag of Estonia.png Estonia 5 3 0 0 2 21 19 9
4th Flag of Romania.svg Romania 5 1 1 0 3 17 24 5
5th Flag of Korea.gif South Korea 5 1 0 0 4 17 19 3
6th Flag of Spain.gif Spain 5 0 0 1 4 6 37 1 Relegated to Division II B

Group BEdit

The Group B tournament was held in Belgrade, Serbia from 25 to 31 March 2019.[2]  The top team is promoted to Division IIA for 2020 and the bottom team is relegated to Division IIIA for 2020.

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion/Demotion
1st Flag of Serbia.gif Serbia 5 4 0 1 0 31 10 13 Promoted to Division II A
2nd Flag of China.gif China 5 4 0 0 1 18 15 12
3rd Flag of the Netherlands.png Netherlands 5 3 1 0 1 13 19 11
4th Flag of Croatia.gif Croatia 5 2 0 0 3 16 14 6
5th Flag of Australia.jpg Australia 5 1 0 0 4 12 21 3
6th Flag of Belgium.gif Belgium 5 0 0 0 5 12 33 0 Relegated to Division III A

Division IIIEdit

Group AEdit

The Group A tournament was held in Sofia, Bulgaria from 25 to 31 March 2019. At the time of the tournament Iceland was awarded second place,[3] this was corrected on April 3.

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion/Demotion
1st Flag of Bulgaria.png Bulgaria 5 4 1 0 0 21 11 14 Promoted to Division II B
2nd Flag of Israel.gif Israel 5 2 1 1 1 17 13 9
3rd Flag of Iceland.gif Iceland 5 3 0 0 2 23 16 9
4th Flag of Turkey.gif Turkey 5 3 0 0 2 14 13 9
5th Flag of Mexico.gif Mexico 5 0 1 0 4 8 20 2
6th Flag of New Zealand.gif New Zealand 5 0 0 2 3 13 23 2 Relegated to Division III B


Group BEdit

The Group B tournament was held in Cape Town, South Africa from 9 to 12 April 2019.[2]

Place Team GP W OW OL L GF GA Pts Promotion/Demotion
1st Flag of Chinese Taipei.png Chinese Taipei 3 3 0 0 0 22 5 9 Promoted to Division III A
2nd Flag of Hong Kong.png Hong Kong 3 2 0 0 1 11 15 6
3rd Flag of South Africa.gif South Africa 3 0 1 0 2 13 15 2
4th Flag of Luxembourg.gif Luxembourg 3 0 0 1 2 8 19 1

ReferencesEdit

External linksEdit

This page uses content from Wikipedia. The original article was at 2019 IIHF World U18 Championships. The list of authors can be seen in the page history. As with Ice Hockey Wiki, the text of Wikipedia is available under the Creative Commons Attribution-Share Alike License 3.0 (Unported) (CC-BY-SA).


Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.