FANDOM


Provincial JHL logo
This is the 2018-19 Provincial Junior Hockey League season. This is the league's third season.

In the works since 2014, it was announced in the spring of 2016 that the eight Junior C leagues of the Ontario Hockey Association would merge for the 2016-17 season to create the Provincial Junior Hockey League. The union was in an effort to streamline rules across the classification and to promote growth and development.

The leagues that make up the PJHL are the former Central, Empire B, Georgian Mid-Ontario, Great Lakes, Midwestern, Niagara & District, Southern, and Western leagues that are now the eight divisions split into four conferences.

Membership ChangesEdit

MembershipEdit

South Conference
Doherty Division
Team Centre Founded Arena
Ayr Centennials Ayr 1983 North Dumfries Community Centre
Burford Bulldogs Burford 1988 Burford Arena & Community Centre
Delhi Travellers Delhi 1967 Delhi Community Arena
New Hamburg Firebirds New Hamburg 1953 Wilmot Township Arena
Norwich Merchants Norwich 1968 Nor-Del Arena
Paris Mounties Paris 1985 Brant Sports Complex
Tavistock Braves Tavistock 1970 Tavistock & District Recreation Centre
Wellesley Applejacks Wellesley 1987 Wellesley Arena
Woodstock Navy-Vets Woodstock 1966 Woodstock District Community Complex
Bloomfield Division
Team Centre Founded Arena
Dunnville Jr. Mudcats Dunnville 1974 Dunnville Memorial Arena
Glanbrook Rangers Glanbrook 1975 Glanbrook Arena
Grimsby Peach Kings Grimsby 1922 Peach King Centre
Hagersville Hawks Hagersville 1992 Hagersville Memorial Arena
Hamilton Huskies Jr. Blues Dundas 1963 J. L. Grightmire Arena
Hespeler Shamrocks Hespeler 1959 Hespeler Memorial Arena
Niagara Riverhawks Niagara-on-the-Lake 1987 Gale Centre
Port Dover Sailors Port Dover 1988 Port Dover Arena
East Conference
Orr Division
Team Centre Founded Arena
Clarington Eagles Clarington 2011 Garnet B. Rickard Recreation Complex
Georgina Ice Keswick 1994 Georgina Ice Palace
Lakefield Chiefs Lakefield 1980 Lakefield-Smith Community Centre
Little Britain Merchants Little Britain 1978 Little Britain Community Centre
North Kawartha Knights North Kawartha, Ontario 2014 North Kawartha Community Centre
Port Perry Mojacks Port Perry 1980 Scugog Arena
Uxbridge Bruins Uxbridge 1975 Uxbridge Arena and Recreation Centre
Tod Division
Team Centre Founded Arena
Amherstview Jets Amherstview 1989 Henderson Recreation Centre
Campbellford Rebels Campbellford 1992 Campbellford-Seymour Community Centre
Gananoque Islanders Gananoque 1972 Gananoque Recreation Centre
Napanee Raiders Napanee 1989 Strathcona Paper Centre
Picton Pirates Picton 1989 Prince Edward Community Centre
Port Hope Panthers Port Hope 2004 Jack Burger Sports Complex
West Conference
Stobbs Division
Team Centre Founded Arena
Amherstburg Admirals Amherstburg 1987 United Communities Credit Union Complex
Blenheim Blades Blenheim 1968 Blenheim Community & Recreation Centre
Dresden Jr. Kings Dresden 1959 Lambton-Kent Memorial Arena
Essex 73's Essex 1973 Essex Centre Sports Complex
Lakeshore Canadiens Belle River 1978 Lakeshore MURF Sports Complex
Mooretown Flags Mooretown 1971 Mooretown Sports Complex
Petrolia Flyers Petrolia 1988 Greenwood Recreation Centre
Wallaceburg Lakers Wallaceburg 1972 Wallaceburg Memorial Arena
Wheatley Sharks Wheatley 1995 Wheatley Area Arena
Yeck Division
Team Centre Founded Arena
Aylmer Spitfires Aylmer 1974 East Elgin Community Complex
Dorchester Dolphins Dorchester 2012 Flight Exec Centre
Exeter Hawks Exeter 1961 South Huron Recreation Centre
Lambeth Lancers Lambeth 1987 Lambeth Arena
Lucan Irish Lucan 1968 Luncan Community Memorial Centre
Mount Brydges Bulldogs Mount Brydges 1975 Tri-Township Arena
North Middlesex Stars Parkhill 1993 North Middlesex and District Arena
Port Stanley Sailors Port Stanley 2009 Port Stanley Arena & Community Centre
Thamesford Trojans Thamesford 1976 Thamesford Area Recreation Centre
North Conference
Carruthers Division
Team Centre Founded Arena
Alliston Hornets Alliston 1971 New Tecumseth Recreation Complex
Caledon Golden Hawks Caledon 2010 Caledon East Arena
Huntsville Otters Huntsville 1990 Canada Summit Centre
Midland Flyers Midland 1978 North Simcoe Sports & Recreation Centre
Orillia Terriers Orillia 2013 West Orillia Sports Complex
Penetang Kings Penetanguishene 1977 Penetanguishene Memorial Community Centre
Schomberg Cougars Schomberg 1969 Trisan Centre
Stayner Siskins Stayner 1972 Stayner Memorial Arena
Pollock Division
Team Centre Founded Arena
Goderich Flyers Goderich 2003 Maitland Recreation Centre
Hanover Barons Hanover 1964 P&H Centre
Kincardine Bulldogs Kincardine 1994 Davidson Centre Arena
Mitchell Hawks Mitchell 1966 Mitchell & District Arena
Mount Forest Patriots Mount Forest 1987 Mount Forest & District Community Centre
Walkerton Hawks Walkerton 1976 Walkerton Community Centre
Wingham Ironmen Wingham 1975 North Huron Wescast Community Complex

StandingsEdit

South ConferenceEdit

BloomfieldEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Grimsby Peach Kings 42 36 4 1 1 194 72 74
Glanbrook Rangers 42 36 4 0 2 263 81 74
Hagersville Hawks 42 21 15 3 3 139 99 48
Hamilton Huskies Jr. Blues 42 21 16 2 3 166 159 47
Niagara Riverhawks 42 20 17 0 5 143 181 45
Port Dover Sailors 42 13 24 2 3 110 166 31
Dunnville Jr. Mudcats 42 9 29 1 3 99 231 22
Hespeler Shamrocks 42 7 32 1 2 68 193 17

DohertyEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Tavistock Braves 40 32 5 1 2 209 79 67
New Hamburg Firebirds 40 29 9 0 2 175 88 60
Wellesley Applejacks 40 27 8 2 3 225 105 59
Paris Mounties 40 24 11 3 2 169 94 53
Norwich Merchants 40 21 16 0 3 176 138 45
Ayr Centennials 40 19 19 2 0 158 140 40
Woodstock Navy-Vets 40 17 17 2 4 145 136 40
Delhi Travellers 40 4 36 0 0 52 298 8
Burford Bulldogs 40 2 37 0 1 59 290 5

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Uxbridge Bruins 42 33 7 2 0 212 96 68
Lakefield Chiefs 42 30 8 1 3 184 95 64
North Kawartha Knights 42 30 8 1 3 202 122 64
Clarington Eagles 42 18 20 2 2 141 149 40
Port Perry Mojacks 42 16 23 0 3 160 159 35
Little Britain Merchants 42 13 24 2 3 163 184 31
Georgina Ice 41 9 30 2 0 109 274 20

Tod DivisionEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Napanee Raiders 43 37 4 1 1 252 69 76
Picton Pirates 44 30 12 1 1 194 123 62
Amherstview Jets 44 23 19 2 0 174 174 48
Port Hope Panthers 43 15 25 1 2 143 183 33
Gananoque Islanders 43 13 27 2 1 150 164 29
Campbellford Rebels 44 1 41 1 1 83 375 4

West ConferenceEdit

StobbsEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Essex 73's 40 29 6 1 4 165 86 63
Lakeshore Canadiens 40 28 7 2 3 166 81 61
Dresden Jr. Kings 40 29 9 0 2 150 101 60
Amherstburg Admirals 40 28 9 0 3 155 88 59
Mooretown Flags 40 19 16 1 4 139 121 43
Blenheim Blades 40 17 20 2 1 133 146 37
Wheatley Sharks 40 16 22 0 2 106 145 34
Petrolia Flyers 40 10 25 0 5 92 168 25
Wallaceburg Lakers 40 1 37 0 2 56 226 4

YeckEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Dorchester Dolphins 40 31 9 0 0 197 115 62
Exeter Hawks 40 29 8 0 3 186 126 61
Lambeth Lancers 40 25 12 1 2 176 121 53
North Middlesex Stars 40 24 12 1 3 155 119 52
Thamesford Trojans 40 24 13 2 1 169 134 51
Lucan Irish 40 14 21 3 2 150 189 33
Aylmer Spitfires 40 15 24 0 1 120 171 31
Mount Brydges Bulldogs 40 9 28 3 0 108 158 21
Port Stanley Sailors 40 4 32 0 4 84 212 12

North ConferenceEdit

CarruthersEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Stayner Siskins 42 31 7 2 2 229 137 66
Alliston Hornets 42 29 9 2 2 191 133 62
Caledon Golden Hawks 42 24 15 2 1 173 141 51
Penetang Kings 42 20 19 1 2 168 170 43
Orillia Terriers 42 19 19 1 3 137 141 42
Midland Flyers 42 17 20 2 3 141 184 39
Huntsville Otters 42 15 24 2 1 138 191 33
Schomberg Cougars 42 12 23 3 4 139 183 31

PollockEdit

Team GP W L T OL GF GA Pts
Mount Forest Patriots 42 32 9 1 0 186 120 65
Wingham Ironmen 42 31 8 2 1 202 119 65
Kincardine Bulldogs 42 23 16 1 2 153 133 46
Hanover Barons 42 15 21 2 4 127 135 36
Walkerton Hawks 42 13 22 3 4 136 179 33
Mitchell Hawks 42 12 25 2 3 134 197 29
Goderich Flyers 42 8 29 2 3 144 235 21

Schmalz Cup PlayoffsEdit

South ConferenceEdit

Bloomfield DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Doherty DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

South Conference FinalEdit

East ConferenceEdit

Orr DivisionEdit

Preliminary RoundEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Tod DivisionEdit

SemifinalsEdit
FinalEdit

East Conference FinalEdit

West ConferenceEdit

Stobbs DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Yeck DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

West Conference FinalEdit

North ConferenceEdit

Caruthers DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

Pollock DivisionEdit

QuarterfinalsEdit
SemifinalsEdit
FinalEdit

North Conference FinalEdit

Schmalz Cup SemifinalsEdit

Schmalz Cup FinalEdit

ReferencesEdit

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.