This is a list of the playoff brackets from the 2009 Saskatchewan Hockey Association Senior Championships. This article coincides with the 2008-09 SHA Senior Season.
Senior "AAA"[]
Final
- Lloydminster Border Kings defeated Weyburn Devils 3-games-to-none
- March 14: Lloydminster - Weyburn 6:1
- March 15: Lloydminster - Weyburn 5:4 2OT
- March 20: Lloydminster - Weyburn 6:1
Lloydminster advanced to the 2009 Allan Cup.
Senior "A"[]
Round One
- Shellbrook Elks defeated Nipawin Knights 2-games-to-none
- Tisdale Ramblers defeated Hague Royals 2-games-to-none
- Leroy Braves defeated Cudworth Tricky Maroons 2-games-to-none
- Wynyard Monarchs defeated Bruno T-Birds 2-games-to-1
- Dalmeny Fury defeated Kindersley Red Lions 2-games-to-none
- Lumsden Monarchs defeated Rouleau Ramblers 2-games-to-none
- Balgonie Bisons defeated Theodore Buffalos 2-games-to-none
- Cupar Canucks defeated Montmartre Rivals 2-games-to-none
- Raymore Rockets defeated Langenburg Warriors 2-games-to-1
- Bethune Bulldogs defeated Midale Mustangs 2-games-to-1
- Milestone Flyers defeated Southey Marlins 2-games-to-1
Round Two
- Shellbrook Elks defeated Tisdale Ramblers 2-games-to-1
- Leroy Braves defeated Wynyard Monarchs 2-games-to-none
- Paradise Hill Hawks defeated Meadow Lake Stampeders 2-games-to-1
- Dalmeny Fury defeated Prairie Outlaws 2-games-to-none
- Balgonie Bisons defeated Lumsden Monarchs 2-games-to-none
- Raymore Rockets defeated Cupar Canucks 2-games-to-none
- Leader Flyers defeated Avonlea Arrows 2-games-to-none
- Milestone Flyers defeated Bethune Bulldogs 2-games-to-1
Round Three
- Shellbrook Elks defeated Leroy Braves 2-games-to-none
- Dalmeny Fury defeated Paradise Hill Hawks 2-games-to-none
- Balgonie Bisons defeated Raymore Rockets 2-games-to-none
- Milestone Flyers defeated Leader Flyers 2-games-to-none
Round Four
- Shellbrook Elks defeated Dalmeny Fury 2-games-to-1
- Balgonie Bisons defeated Milestone Flyers 2-games-to-none
Final
- Shellbrook Elks defeated Balgonie Bisons 2-games-to-none
Senior "B"[]
Round One
- Rosetown Red Wings defeated Unity Miners 8-goals-to-7
- Watrous Winterhawks defeated Biggar Nationals 17-goals-to-6
- Rosthern Wheat Kings defeated Conquest Merchants 13-goals-to-11
- Shaunavon Badgers defeated Outlook Ice Hawks 15-goals-to-4
- Assiniboia Rebels defeated Moosomin Rangers 15-goals-to-2
- Rocanville Tigers defeated Grenfell Spitfires 9-goals-to-1
- Esterhazy Flyers defeated Balcarres Broncs 9-goals-to-7
Round Two
- Eston Ramblers defeated Rosetown Red Wings 10-goals-to-5
- Watrous Winterhawks defeated Rosthern Wheat Kings 9-goals-to-5
- Shaunavon Badgers defeated Assiniboia Rebels 11-goals-to-6
- Esterhazy Flyers defeated Rocanville Tigers 9-goals-to-8
Round Three
- Eston Ramblers defeated Watrous Winterhawks 2-games-to-none
- Shaunavon Badgers defeated Esterhazy Flyers 2-games-to-1
Final
- Eston Ramblers defeated Shaunavon Badgers 2-games-to-none
Senior "C"[]
Round One
- Lanigan Pirates defeated Kelvington Wheat Kings 15-goals-to-7
- Macklin Mohawks defeated Blaine Lake Imperials 12-goals-to-6
- Delisle Bruins defeated Wilkie Outlaws 11-goals-to-5
- Carlyle Cougars defeated Bredenbury Cougars 8-goals-to-5
- Wawota Flyers defeated Ogema Colts 11-goals-to-8
- Kelliher Komets defeated Oxbow Huskies 10-goals-to-8
- Redvers Rockets defeated Whitewood Orioles 13-goals-to-6
Round Two
- Nokomis Chiefs defeated Wadena Wildcats 8-goals-to-7
- Loreburn 19ers defeated Lanigan Pirates 7-goals-to-5
- Kerrobert Tigers defeated Allan Flames 9-goals-to-8
- Macklin Mohawks defeated Delisle Bruins 10-goals-to-5
- Carlyle Cougars defeated Wawota Flyers 11-goals-to-10
- Redvers Rockets defeated Kelliher Komets 11-goals-to-4
- Drake Canucks defeated Strasbourg Maroons 12-goals-to-3
- Kyle Elks defeated Morse Royals 22-goals-to-3
Round Three
- Loreburn 19ers defeated Nokomis Chiefs 14-goals-to-10
- Macklin Mohawks defeated Kerrobert Tigers 13-goals-to-7
- Redvers Rockets defeated Carlyle Cougars 10-goals-to-7
- Drake Canucks defeated Kyle Elks 11-goals-to-8
Round Four
- Macklin Mohawks defeated Loreburn 19ers 2-games-to-none
- Drake Canucks defeated Redvers Rockets 2-games-to-1
Final
- Macklin Mohawks defeated Drake Canucks 2-games-to-1
Senior "D"[]
Round One
- Davidson Cyclones defeated Lake Lenore Hawks 8-goals-to-2
- Kenaston Blizzards defeated Southey Marlins "D" Squad 16-goals-to-7
Round Two
- Luseland Mallards defeated Dundurn Wheatkings 12-goals-to-7
- Dinsmore Dynamos defeated Viscount-Colonsay Hitmen 17-goals-to-11
- Porcupine Plain Blues defeated St. Brieux Storm 10-goals-to-5
- Kenaston Blizzards defeated Davidson Cyclones 6-goals-to-4
- Gull Lake Greyhounds defeated Eatonia Huskies 9-goals-to-8
- Lucky Lake Lakers defeated Eastend Jets 18-goals-to-8
- Elrose Aces defeated Cabri Bulldogs 8-goals-to-4
- Central Butte Flyers defeated Holdfast Trackstoppers 7-goals-to-6
Round Three
- Luseland Mallards defeated Dinsmore Dynamos 15-goals-to-9
- Porcupine Plain Blues defeated Kenaston Blizzards 8-goals-to-4
- Lucky Lake Lakers defeated Gull Lake Greyhounds 9-goals-to-5
- Central Butte Flyers defeated Elrose Aces 8-goals-to-4
Round Four
- Luseland Mallards defeated Porcupine Plain Blues 2-games-to-1
- Lucky Lake Lakers defeated Central Butte Flyers 2-games-to-1
Final
- Luseland Mallards defeated Lucky Lake Lakers 2-games-to-1
See also[]
- 2008-09 SHA Senior Season