The Continental Cup 1997–98 was the first edition of the IIHF Continental Cup. The season started on September 19, 1997, and finished on December 28, 1997.

The tournament was won by TJ VSŽ Košice, who won the final group.

Preliminary round[edit | edit source]

Group A[edit | edit source]

(Székesfehérvár, Hungary)

Team #1 Score Team #2
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 11:2 Flag of Spain FC Barcelona
HK Sportina Bled Flag of Slovenia 13:0 Flag of Spain FC Barcelona
Alba Volán Székesfehérvár Flag of Hungary 6:5 Flag of Slovenia HK Sportina Bled

Group A standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 4
2 Flag of Slovenia HK Sportina Bled 2
3 Flag of Spain FC Barcelona 0

Group B[edit | edit source]

(Jesenice, Slovenia)

Team #1 Score Team #2
KS Unia Oświęcim Flag of Poland 9:2 Flag of Croatia KHL Medveščak
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 5:2 Flag of Croatia KHL Medveščak
HK Acroni Jesenice Flag of Slovenia 2:3 Flag of Poland KS Unia Oświęcim

Group B standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Poland KS Unia Oświęcim 4
2 Flag of Slovenia HK Acroni Jesenice 2
3 Flag of Croatia KHL Medveščak 0

Group C[edit | edit source]

(Belgrade, Yugoslavia)

Team #1 Score Team #2
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:2 Flag of Spain CH Jaca
KHK Crvena zvezda Flag of the Federal Republic of Yugoslavia 3:18 Flag of Hungary Dunaferr SE
KHK Crvena zvezda Flag of the Federal Republic of Yugoslavia 4:7 Flag of Spain CH Jaca

Group C standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Hungary Dunaferr SE 4
2 Flag of Spain CH Jaca 2
3 Flag of the Federal Republic of Yugoslavia KHK Crvena zvezda 0

Group D[edit | edit source]

(Riga, Latvia)

Team #1 Score Team #2
Tivali Minsk [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] 11:2 Flag of Lithuania SC Energija
Juniors Riga Flag of Latvia 12:0 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Tivali Minsk [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] 4:2 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Juniors Riga Flag of Latvia 7:1 Flag of Lithuania SC Energija
SC Energija Flag of Lithuania 4:2 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik
Juniors Riga Flag of Latvia 1:1 [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] Tivali Minsk

Group D standings[edit | edit source]

Rank Team Points DIF
1 Flag of Latvia Juniors Riga 5 +18
2 [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] Tivali Minsk 5 +11
3 Flag of Lithuania SC Energija 2
4 Flag of Estonia Kohtla-Järve Viru Sputnik 0

Group E[edit | edit source]

(Miercurea Ciuc, Romania)

Team #1 Score Team #2
Lions Jerusalem Flag of Israel 5:3 Flag of Bulgaria HC Slavia Sofia
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 11:0 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
HC Slavia Sofia Flag of Bulgaria 12:0 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 7:2 Flag of Israel Lions Jerusalem
Lions Jerusalem Flag of Israel 6:2 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir
SC Miercurea Ciuc Flag of Romania 4:1 Flag of Bulgaria HC Slavia Sofia

Group E standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 6
2 Flag of Israel Lions Jerusalem 4
3 Flag of Bulgaria HC Slavia Sofia 2
4 Flag of Turkey Ankara Büyükşehir 0

First Group Stage[edit | edit source]

Group F[edit | edit source]

(Herning, Denmark)

Team #1 Score Team #2
Vålerenga Flag of Norway 4:3 Flag of France Reims HC
Herning IK Flag of Denmark 3:4 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Vålerenga Flag of Norway 11:1 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Herning IK Flag of Denmark 2:2 Flag of France Reims HC
Reims HC Flag of France 8:6 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár
Herning IK Flag of Denmark 2:2 Flag of Norway Vålerenga

Group F standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Norway Vålerenga 5
2 Flag of France Reims HC 3
3 Flag of Hungary Alba Volán Székesfehérvár 2
4 Flag of Denmark Herning IK 2

Group G[edit | edit source]

(Nijmegen, Netherlands)

Team #1 Score Team #2
Tilburg Trappers Flag of Netherlands 3:4 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of Netherlands 7:6 Flag of Denmark Esbjerg IK
Trondheim Black Panthers Flag of Norway 4:2 Flag of Denmark Esbjerg IK
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of Netherlands 2:5 Flag of Netherlands Tilburg Trappers
Tilburg Trappers Flag of Netherlands 3:3 Flag of Denmark Esbjerg IK
Van Heumen Tigers Nijmegen Flag of Netherlands 1:1 Flag of Norway Trondheim Black Panthers

Group G standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Norway Trondheim Black Panthers 5
2 Flag of Netherlands Tilburg Trappers 3
3 Flag of Netherlands Van Heumen Tigers Nijmegen 3
4 Flag of Denmark Esbjerg IK 1

Group H[edit | edit source]

(Ljubljana, Slovenia)

Team #1 Score Team #2
EC KAC Flag of Austria 5:3 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 1:7 Flag of Poland KS Unia Oświęcim
EC KAC Flag of Austria 3:3 Flag of Poland KS Unia Oświęcim
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 2:2 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
KS Unia Oświęcim Flag of Poland 4:0 Flag of Hungary Ferencvárosi TC
HDD Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 0:9 Flag of Austria EC KAC

Group H standings[edit | edit source]

Rank Team Points GF
1 Flag of Austria EC KAC 5 17
2 Flag of Poland KS Unia Oświęcim 5 14
3 Flag of Hungary Ferencvárosi TC 1
4 Flag of Slovenia HDD Olimpija Ljubljana 1

Group J[edit | edit source]

(Nowy Targ, Poland)

Team #1 Score Team #2
ŠKP Poprad Flag of Slovakia 6:6 Flag of Hungary Dunaferr SE
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 3:2 Flag of Latvia Essamika Ogre
ŠKP Poprad Flag of Slovakia 9:2 Flag of Latvia Essamika Ogre
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 4:1 Flag of Hungary Dunaferr SE
Dunaferr SE Flag of Hungary 8:1 Flag of Latvia Essamika Ogre
Podhale Nowy Targ Flag of Poland 4:3 Flag of Slovakia ŠKP Poprad

Group J standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 6
2 Flag of Slovakia ŠKP Poprad 3
3 Flag of Hungary Dunaferr SE 3
4 Flag of Latvia Essamika Ogre 0

Group K[edit | edit source]

(Tartu, Estonia)

Team #1 Score Team #2
Juniors Riga Flag of Latvia 2:1 Flag of Ukraine Sokil Kiev
Tartu Kalev-Välk Flag of Estonia 6:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Sokil Kiev Flag of Ukraine 4:0 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Tartu Kalev-Välk Flag of Estonia 2:2 Flag of Latvia Juniors Riga
Juniors Riga Flag of Latvia 10:2 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc
Tartu Kalev-Välk Flag of Estonia 2:6 Flag of Ukraine Sokil Kiev

Group K standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Latvia Juniors Riga 5
2 Flag of Ukraine Sokil Kiev 4
3 Flag of Estonia Tartu Kalev-Välk 3
4 Flag of Romania SC Miercurea Ciuc 0

Group L[edit | edit source]

(Magnitogorsk, Russia)

Team #1 Score Team #2
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 5:1 Flag of Russia Avangard Omsk
Avangard Omsk Flag of Russia 6:2 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 3:1 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk

Group L standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk 4
2 Flag of Russia Avangard Omsk 2
3 Flag of Kazakhstan Torpedo Ust-Kamenogorsk 0

Flag of Germany Eisbären Berlin, Flag of France Grenoble MH, Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice, Flag of the Czech Republic HC Železárny Třinec, [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] Polymir Novopolotsk, Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa, : bye

Second Group Stage[edit | edit source]

Group M[edit | edit source]

(Berlin, Germany)

Team #1 Score Team #2
Grenoble MH Flag of France 3:2 Flag of Norway Vålerenga
Eisbären Berlin Flag of Germany 7:0 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Vålerenga Flag of Norway 8:3 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Eisbären Berlin Flag of Germany 3:2 Flag of France Grenoble MH
Grenoble MH Flag of France 15:3 Flag of Norway Trondheim Black Panthers
Eisbären Berlin Flag of Germany 4:1 Flag of Norway Vålerenga

Group M standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Germany Eisbären Berlin 6
2 Flag of France Grenoble MH 4
3 Flag of Norway Vålerenga 2
4 Flag of Norway Trondheim Black Panthers 0

Group N[edit | edit source]

(Třinec, Czech Republic)

Team #1 Score Team #2
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 5:1 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 10:2 Flag of Austria EC KAC
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 2:2 Flag of Austria EC KAC
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 0:5 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
EC KAC Flag of Austria 4:3 Flag of Poland Podhale Nowy Targ
HC Železárny Třinec Flag of the Czech Republic 1:2 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice

Group N standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice 5
2 Flag of Austria EC KAC 3
3 Flag of Poland Podhale Nowy Targ 2
4 Flag of the Czech Republic HC Železárny Třinec 2

Group O[edit | edit source]

(Novopolotsk, Belarus)

Team #1 Score Team #2
Salavat Yulaev Ufa Flag of Russia 3:2 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk
Polymir Novopolotsk [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] 2:5 Flag of Latvia Juniors Riga
Salavat Yulaev Ufa Flag of Russia 2:0 Flag of Latvia Juniors Riga
Polymir Novopolotsk [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] 1:4 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk
Metallurg Magnitogorsk Flag of Russia 7:3 Flag of Latvia Juniors Riga
Polymir Novopolotsk [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] 2:5 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa

Group O standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa 6
2 Flag of Russia Metallurg Magnitogorsk 4
3 Flag of Latvia Juniors Riga 2
4 [[Image:{{{flag alias-1995}}}|22x20px|border|Flag of Belarus]] Polymir Novopolotsk 0

Flag of Finland Ilves : bye

Final Group Stage[edit | edit source]

(Tampere, Finland)

Team #1 Score Team #2
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 5:2 Flag of Germany Eisbären Berlin
Ilves Flag of Finland 6:3 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
TJ VSŽ Košice Flag of Slovakia 2:2 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
Ilves Flag of Finland 4:5 Flag of Germany Eisbären Berlin
Eisbären Berlin Flag of Germany 4:3 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa
Ilves Flag of Finland 4:5 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice

Final Group standings[edit | edit source]

Rank Team Points
1 Flag of Slovakia TJ VSŽ Košice 5
2 Flag of Germany Eisbären Berlin 4
3 Flag of Finland Ilves 2
4 Flag of Russia Salavat Yulaev Ufa 1

References[edit | edit source]

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.