Porcupine Mines League[]
Regular season[]
Standings as of 1/30
Porcupine Mines League | GP | W | L | T | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Noranda Copper Kings | 22 | 14 | 8 | 0 | 119 | 76 | 42 |
South Porcupine Porkies | 28 | 18 | 9 | 1 | 133 | 117 | 40 |
Iroquois Falls Abitibi Eskimos | 28 | 11 | 16 | 1 | 110 | 117 | 26 |
Timmins-Schumacher Flyers | 28 | 9 | 19 | 0 | 109 | 161 | 20 |
Note: Noranda games counted for 3 points.
- Post 1/30 scores
- 1/31: Iroquois - South Porcupine 5:3
- 2/1: Noranda - Timmins 2:0
- 2/3: South Porcupine - Timmins 6:5
- 2/5: Iroquois - South Porcupine 9:3
- 2/8: South Porcupine - Noranda 4:3
Semi final[]
Best of 5
- Timmins-Schumacher Flyers beat South Porcupine Porkies 3 games to 2 (5:4, 4:5, W:L, L:W, 9:3)
- Iroquois Falls Abitibi Eskimos beat Noranda Copper Kings 3 games to 1 (0:4, 4:3, 5:3, 5:4).
Final[]
Best of 7
- Iroquois Falls Abitibi Eskimos beat Timmins-Schumacher Flyers 4 games to 1 (W:L, 4:3, 6:0, 2:4, 6:4)
Central Section[]
Standings[]
Central Section | GP | W | L | T | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rouyn Flashes | 36 | 20 | 10 | 6 | 147 | 117 | 46 |
Kirkland Lake Tecks | 34 | 15 | 18 | 1 | 132 | 146 | 31 |
Val D'Or Golden Stars | 34 | 11 | 18 | 5 | 134 | 150 | 27 |
Semi final[]
Best of 5
Kirkland Lake Tecks beat Val D'Or Golden Stars 3 games to none.
Final[]
Best of 7
Rouyn Flashes beat Kirkland Lake Techs 4 wins to none.
Southern Section[]
Standings[]
Southern Section | GP | W | L | T | GF | GA | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Sudbury Wolves | 48 | 31 | 15 | 2 | 263 | 165 | 64 |
Sault Ste. Marie Greyhounds | 48 | 22 | 23 | 3 | 208 | 235 | 47 |
North Bay Trappers | 48 | 21 | 24 | 3 | 199 | 209 | 45 |
Sault Ste Marie Indians | 48 | 16 | 28 | 4 | 151 | 212 | 36 |
Note: The Greyhounds played in Canada and the Indians played in the United States. The Indians joined the USA National Championships.
Semi finals[]
Best of 5
- Sudbury 7 Indians 4
- Sudbury 10 Indians 4
- Sudbury 3 Indians 2
Sudbury Wolves beat Sault Ste Marie Indians 3 games to none.
- North Bay 4 Greyhounds 3
- North Bay 5 Greyhounds 1
- North Bay 8 Greyhounds 3
North Bay Trappers beat Sault Ste. Marie Greyhounds 3 games to none.
Final[]
Best of 7
- Sudbury 7 North Bay 3
- Sudbury 4 North Bay 1
- Sudbury 5 North Bay 3
- Sudbury 5 North Bay 4
Sudbury Wolves beat North Bay Trappers 4 games to none.
Playoffs[]
Semi final[]
Best of 7
- Rouyn 4 Iroquois Falls 4
- Rouyn 4 Iroquois Falls 2
- Rouyn 4 Iroquois Falls 2
- Rouyn 2 Iroquois Falls 1
- Iroquois Falls 3 Rouyn 1
- Rouyn beat Iroquois Falls
Rouyn Flashes beat Iroquois Falls Abitibi Eskimos 4 games to 1, 1 tie.
Final[]
Best of 7
- Sudbury 6 Rouyn 2
- Sudbury 6 Rouyn 1
- Sudbury 5 Rouyn 0
- Sudbury 10 Rouyn 0
Sudbury Wolves beat Rouyn Flashes 4 games to none,
Sudbury Wolves advanced to the 1952-53 Eastern Canada Allan Cup Playoffs