Ice Hockey Wiki
Advertisement

Northern Section

Gold Belt League

Scores

  • 1/3: Timmins - Dome 8:2
  • 1/7: Dome - Noranda 2:2 OT
  • 1/11: Dome - Noranda 3:1
  • 1/10: Timmins - Noranda 8:4
  • 1/16: Dome - Timmins 3:1
  • 1/18: Timmins - Dome 2:2 OT
  • 1/20: Noranda - Dome 6:4
  • 1/21: Noranda - Timmins 5:3
  • 1/24: Dome - Noranda 3:2
  • 1/25: Timmins - Noranda 7:3
  • 1/26: Dome - Timmins 8:2
  • 1/29: Timmins - Noranda 6:4
  • 1/31: Dome - Timmins 5:5 OT
  • 2/2: Dome - Timmins 3:2
  • 2/4: Dome - Noranda 3:2
  • 2/7: Dome - Timmins 4:0
  • 2/9: Timmins - Noranda 6:3 OT
  • 2/10: Noranda - Dome 4:3
  • 2/12: Timmins - Dome 2:1
  • 2/14: Dome - Timmins 10:3
  • 2/16: Timmins - Dome 3:1

Standings

Standings GP W L T GF GA Pts
South Porcupine Dome Mines 16 8 5 3 - - 35.5
Timmins Huskies 16 7 6 2 - - 32
Noranda 11 3 7 1 - - 17.5

Note: Noranda games were counted 5 points for a win, 2.5 points for a tie. Timmins-Porcupine games were counted 3 points for a win and 1.5 points for a tie.

Final

2 games total goals

  • 2/21: South Porcupine 3 Timmins 1
  • South Porcupine 6 Timmins 1

South Porcupine Dome Mines beat Timmins Huskies 9 goals to 2.

Independent team

Kapuskasing Polar Bears


Final

2 games total goals

  • South Porcupine 6 Kapuskasing 0
  • 2nd game conceded.

South Porcupine Dome Mines beat Kapuskasing Polar Bears 6 goals to none.


Central Section

Scores

  • 12/18: Haileybury - Cobalt 5:5 OT
  • 12/21: Haileybury - New Liskeard 7:0
  • 12/25: New Liskeard - Cobalt 6:5
  • 12/28: Cobalt - New Liskeard 8:6
  • 12/30: Cobalt - Haileybury 5:4
  • 1/1: New Liskeard - Haileybury 13:3
  • 1/4: Haileybury - New Liskeard 3:2
  • 1/8: Cobalt - New Liskeard 5:2
  • 1/11: Cobalt - Haileybury 3:2
  • 1/15: Cobalt - Haileybury 1:1
  • 1/22: Cobalt - New Liskeard 1:1 OT

Standings

Standings GP W L T GF GA Pts
Cobalt 8 4 1 3 33 27 9
Haileybury 6 2 2 2 25 29 6
New Liskeard 6 1 4 1 30 32 3

Note: Table does not match reported scores.

No playoffs.

Southern Section

Nickel Belt League

Sudbury & District

Standings

Standings GP W L T GF GA Pts
Sudbury Cub Wolves 8 4 2 2 31 25 10
Falconbridge Falcons 9 4 3 2 24 17 10
Ontario Refinery 9 3 5 1 30 31 7
Sudbury St. Louis 8 3 4 1 18 30 7

Final

Best of 3

  • Cub Wolves 9 Falcons 4
  • Cub Wolves 4 Falcons 3

Sudbury Cub Wolves beat Falconbridge Falcons 2 games to none.

Note: The Cub Wolves were a junior team so the Falcons advanced in the senior playoffs.

Independent teams

Playoffs

Semi Finals

2 games total goals

  • Falconbridge 4 Chapleau 2
  • Falconbridge 13 Chapleau 4

Falconbridge Falcons beat Chapleau 17 goals to 6.


  • North Bay 3 Sault Ste Marie 2
  • 2ns game missing

North Bay beat Sault Ste Marie

Final

2 games total goals

  • Falconbridge 9 North Bay 1
  • 2nd game conceded.

Falconbridge Falcons beat North Bay 9 goals to 1.


Regional Playoffs

Semi Final

2 games total goals

Date Winner Loser Location
March 5 Falconbridge 4 Cobalt 1 Sudbury
March 7 Falconbridge 3 Cobalt 0 Cobalt

Falconbridge Falcons beat Cobalt Silver Kings 7 goals to 1.

Final

2 games total goals

Date Winner Loser Location
March 9 Falconbridge 1 South Porcupine 0 South Porcupine
March 13 Falconbridge 3 South Porcupine 3 Sudbury

Falconbridge Falcons beat South Porcupine Dome Mines 4 goals to 3.

Falconbridge Falcons advanced to the 1933-34 Eastern Canada Allan Cup Playoffs.


See Also

List of Northern Ontario Senior Playoffs

Advertisement